80. rocznica usypania Kopca Wyzwolenia
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

Już od 80 lat Kopiec Wyzwolenia jest symbolem Piekar Śląskich oraz miejscem upamiętniającym heroiczną walkę o powrót Śląska do Macierzy. Od chwili poświęcenia zajmuje ważne miejsce w sercach piekarzan, będąc miejscem pamięci, a także ważnych uroczystości oraz imprez kulturalnych i sportowych. W związku z rocznicą jego usypania, rozpoczynają się przygotowania do uroczystych obchodów, nad którymi Honorowy Patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Kopiec Wyzwolenia to dziś jedno z najważniejszych miejsc na Śląsku. Upamiętnia  250. rocznicę przemarszu przez Piekary Śląskie husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz 15. rocznicę powrotu Śląska do Macierzy. Jest pomnikiem poświęconym powstańcom śląskim.

Budowa kopca rozpoczęła się 17 września 1932 roku. Zaangażowali się w nią nie tylko mieszkańcy Piekar Śląskich. W jego powstaniu pomagali ludzie z różnych części Polski, a także spoza naszego kraju. W prace byli mocno zaangażowani powstańcy śląscy. Postępów doglądał często Wojciech Korfanty.

Usypywanie kopca trwało pięć lat i zakończyło się 20 czerwca 1937 roku. W uroczystym poświęceniu udział wzięły nieprzebrane tłumy mieszkańców miasta. Nie zabrakło również osobistości z życia politycznego  – ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego, a także wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.

W tym roku obchodzimy jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich oraz 80. rocznicę usypania Kopca Wyzwolenia.

Rozpoczęliśmy już przygotowania do tych obchodów, dlatego poszukujemy materiałów historycznych oraz osób, które 80 lat temu pracowały przy usypywaniu Kopca i posiadają pamiątki z tego okresu. Prosimy również o zgłaszanie się krewnych osób, które uczestniczyły w tym historycznym wydarzeniu. Wszelkie pamiątki – od materiałów historycznych, poprzez pamiątki a na zdjęciach kończąc – zostaną wykorzystane w materiałach upamiętniających historię tego miejsca.

Jeżeli zatem posiadacie Państwo jakiekolwiek materiały z tego okresu, prosimy o kontakt telefoniczny z Zespołem Promocji i Współpracy z Zagranicą (tel. 32 77 61 474) bądź mailowy: promocja@piekary.pl