Historia

+ 100% -

Kopiec Wyzwolenia to symboliczny nasyp stworzony dla upamiętnienia walki o polskość, a także symbol pamięci o powstaniach śląskich. Jako miejsce i idea budował i buduje tożsa­mość w kontekście polskim i śląskim. Jest miejscem spotkań ludzi z historią ich małej ojczy­zny. Dlatego dla młodych ludzi powstanie wioska harcerska, gdzie będą mogli poznawać hi­storię w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z ważnych symboli owej przeszłości.

 

80-lecie Kopca Wyzwolenia

 

24 czerwca 2017 w Piekarach Śląskich odbyły się obchody 80-lecia Kopca Wyzwolenia połączone z jubileuszem 70-lecia nadania praw miejskich. Patronat nad uroczystościami objął Prezydent RP. Niezwykle podniosłym momentem obchodów był Apel Pamięci i salwa honorowa Wojska Polskiego. W dalszej części poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów powstań śląskich. Wspólne odśpiewanie „Roty”, występ chóru „Halka” z Kozłowej Góry i defilada zakończyły uroczystości oficjalne. Wrażenie zrobiły na gościach występy orkiestr: Orkiestry Wojskowej z Bytomia i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Po uroczystościach oficjalnych przybyłych czekało mnóstwo atrakcji na „Pikniku Militarnym”. Rekonstrukcje historyczne, prezentacja pojazdów militarnych i wyposażenia wojskowego oraz możliwość skorzystania ze strzelnicy to tylko niektóre z nich.

img_2205_7d

img_2370

img_2479-3

 

Święto Konstytucji 3 maja

 

Do corocznych wydarzeń historycznych odbywających się na Kopcu Wyzwolenia można zaliczyć rocznicowe obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W godnym i uroczystym przeżyciu tego święta rokrocznie pomaga msza święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny.

IMG_5233-1024x683

Święto Wojska Polskiego

Pod Kopcem Wyzwolenia odbywają się także obchody Święta Wojska Polskiego. Do obchodów należy uroczysta msza święta polową, a także uroczystości oficjalne z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry. Po uroczystościach odbywa się piknik militarny, podczas którego zaprezentowane są pojazdy wojskowe, a także pokazy grup rekonstrukcyjnych. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych takich jak  liczne zabawy i konkursy, a także możliwość przejażdżki pojazdami militarnymi.

IMG_9329-Medium-870x400-1534232706

IMG_9396-Medium

IMG_9686-Medium

Print Friendly


stopka_unia Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
 
 

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress