III Piekarska Noc Spadających Gwiazd
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

W sobotę, 12 sierpnia, już po raz trzeci na terenie wokół Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich zorganizowana zostanie „Piekarska Noc Spadających Gwiazd”. Właśnie w nocy z soboty na niedzielę przypada maksimum roju Perseidów – meteorów, nazywanych potocznie spadającymi gwiazdami. Każdy kto brał udział w dwóch poprzednich edycjach tego wydarzenia zapewne może zagwarantować, iż tę noc warto spędzić na piekarskim Kopcu.

Ich obserwacja jest niezwykle prosta – wystarczy zaczekać na zapadnięcie zmroku, położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach. Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. Według specjalistów, jeśli dopisze pogoda, tej nocy będziemy mogli zaobserwować nawet do 100 spadających gwiazd na godzinę.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, oddalony od zabudowań i wygaszony na tę okoliczność jest idealnym miejscem do spędzenia tego wieczoru. Aby jeszcze bardziej ograniczyć ilość sztucznego światła, tej nocy wyłączone zostaną przydrożne latarnie na sąsiadującej z kopcem ulicy Jana Pawła II (odcinek od skrzyżowania z ul. Bytomską do skrzyżowania z drogą nr 911). Ze względu na panującą na Kopcu Wyzwolenia w tym dniu ciemność, radzimy zabrać ze sobą podręczne latarki.

Obserwacja rozgwieżdżonego nieba w tę wyjątkową noc będzie niewątpliwie najważniejszą, aczkolwiek nie jedyną atrakcją. Organizatorzy przygotowali również szereg innych. Między godziną 20.00 a 23.00 dla wszystkich chętnych udostępnione zostanie mobilne planetarium, które pozwala poszerzyć swoją wiedzę o otaczającym nas świecie gwiazd i planet. Około godziny 21.00 (po zapadnięciu zmroku) wykład multimedialny na temat astronomii poprowadzi Bartosz Wojczyński z Piekar Śląskich. Ten młody piekarzanin w 2015 roku zasłynął na arenie ogólnopolskiej wykonanym przez siebie zdjęciem księżyca, skomponowanym z 32 tys. pojedynczych fotografii. Wykład będzie również okazją, do posłuchania o dalszych planach Bartka związanych z astronomią. Kolejną przygotowaną atrakcją będzie pokaz z wykorzystaniem ognia, tzw. „Fireshow”. Zostanie on zademonstrowany w całkowitej ciemności (około godziny 22.00), w związku z czym efekt na pewno będzie fenomenalny. Dodatkowo, na terenie wokół Kopca Wyzwolenia będzie można skorzystać z bazy gastronomicznej, wziąć udział w ciekawych konkursach oraz spojrzeć w gwiazdy przy pomocy profesjonalnego sprzętu astronomicznego.

– Noc Perseidów to wyjątkowe zjawisko. W tym roku chcemy jeszcze bardziej urozmaicić tę imprezę i zachęcić jeszcze większą liczbę osób do wzięcia w niej udziału. Nie zabraknie ciekawych atrakcji, konkursów, nagród, świetnej muzyki a przede wszystkim mnóstwa pozytywnych emocji. W sobotę zapraszamy wszystkich mieszkańców na Kopiec Wyzwolenia, warto zabrać ze sobą listę życzeń! – mówi Natalia Ciupińska-Szoska, radna Piekar Śląskich oraz współorganizator imprezy.

Na czas trwania imprezy droga prowadząca do Kopca Wyzwolenia będzie jednokierunkowa (w kierunku od ul. Wyzwolenia do ul. Jana Pawła II). Samochody parkować będzie można na parkingach przy Kopcu oraz wzdłuż ulicy Jana Pawła II (na ścieżce rowerowej).