Moneta z Kopcem Wyzwolenia. Dziś miejska premiera numizmatu!
+ 100% -

Aktualności, , Komentarze są wyłączone

Moneta z Kopcem Wyzwolenia będzie miała dzisiaj swoją piekarską premierę. Chętni do jej odebrania powinni pojawić się na placu przed Miejskim Domem Kultury.

Wyjątkowa, pięciozłotowa moneta – z wybitym na rewersie Kopcem Wyzwolenia – miała swoją premierę 7 listopada w katowickim oddziale Narodowego Banku Polskiego. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy.

Dziś piekarska premiera monety z symbolem naszego miasta. Każdy, kto chce ją mieć, musi przyjść na plac przed Miejskim Domem Kultury w Piekarach Śląskich, gdzie w godzinach 14.00-18.00 wystawione zostanie stoisko Narodowego Banku Polskiego. Właśnie tam każdy chętny będzie miał możliwość wymiany zwykłej 5-złotówki na wyjątkowy, limitowany numizmat. Dodatkowo chętni będą mogli zobaczyć bankowóz i przyjrzeć się pokazowi grupy rekonstrukcyjnej. Nie zabraknie także żołnierskiej grochówki.


W pracę nad monetą z wizerunkiem Kopca Wyzwolenia zaangażowany był Dariusz Pietrucha – historyk, prezes Stowarzyszenia ProFortalicium, autor publikacji na temat Kopca Wyzwolenia oraz opisu monety, który znajduje się na stronie Narodowego Banku Polskiego.


Unikatowa, 5-złotowa moneta z serii “Odkryj Polskę” ma 24 milimetry średnicy. Projektantem awersu jest Dobrochna Surajewska, zaś rewersu – Grzegorz Pfeifer.