Obchody Święta Wojska Polskiego
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

Dym, wybuchy granatów, kurz i odgłosy walczących ze sobą żołnierzy. Takie sceny rozegrały się pod Kopcem Wyzwolenia podczas niedzielnych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Zapierające dech w piersiach sceny batalistyczne – rekonstrukcje: powstańcza z III Powstania Śląskiego z 1921 roku oraz walki nadgraniczne podczas Kampanii Wrześniowej zgromadziły tłumy zainteresowanych mieszkańców.

I nic dziwnego, bo to pierwsze zorganizowane z takim rozmachem rekonstrukcje z pełną pirotechniką. Wrażeń dostarczyli pasjonaci ze stowarzyszenia Pro Fortalicium oraz przedstawiciele innych grup rekonstrukcyjnych – w sumie 12.

Podczas inscenizacji przypominającej wydarzenia z 1939 roku podziwiać można było czołgi – po niemieckiej stronie – Panzerkampfwagen II i po polskiej – 7 TP.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęto mszą świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Szkudło. Oficjalne uroczystości odbyły się z asystą wojskową. Jaki jest dzisiaj nasz stosunek do spraw wojny i pokoju, do Święta Wojska Polskiego? – Niewielu już pozostało ludzi pamiętających bezpośrednio II Wojnę Światową (…) Wojna jakby się od nas oddaliła, stała się mało realna, bezpiecznie nas od niej dzieli szklany ekran. Jednak złudne to wrażenie! Pokój, którym cieszymy się nie jest nam dany raz na zawsze – przypominała w przemówieniu Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich. Prezydent podkreślała, jak istotna jest pamięć o tych, których już wśród nas nie ma. – Najwyższy szacunek i poważanie należą się Żołnierzom Weteranom. I to nie tylko tym z okresu II Wojny Światowej, ale również tym z misji pokojowych ONZ oraz tym, którzy przelewali krew w ramach niedawnych operacji NATO w różnych częściach świata. Oni też służyli Polsce – zaznaczyła.

Piknik militarny zainaugurował pokaz kawalerii. W programie znalazł się także pokaz ratowniczy podczas wypadku samochodowego, pokaz szkolenia psów policyjnych oraz pokazy sokolnicze.