Praca na Kopcu wre
+ 100% -

Aktualności, , Komentarze są wyłączone

IMG_5888 (Kopiowanie)

Prace remontowe w rejonie Kopca Wyzwolenia idą zgodnie z planem, wykonawca, firma Skanska S. A., zapewnia, że zakończą się w terminie, czyli do 31 sierpnia.

 

Parking jest gotowy. Są tu 53 miejsca dla samochodów, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych.

 

Plac przed Kopcem o powierzchni 84 x 81 metrów wykładany jest kostką betonową i granitową, która będzie tworzyć promieniście rozchodzące się łuki. Ten etap zakończy się do połowy sierpnia. Na placu zostanie też ułożony widoczny z lotu ptaka napis „Piekary Śląskie”.

Powstają fundamenty pod małą architekturę. Trwa budowa podwyższenia dla imprez, które będzie pokryte nową nawierzchnią, okalające go murki będą przebudowane z kamienia łamanego. Po remoncie wrócą tu pamiątkowe tablice, ustawiony zostanie stalowy krzyż – drewniany został zdeponowany w parafii przy Bazylice. Będą nowe maszty. Na podwyższeniu powstanie stalowa konstrukcja, która może służyć jako ołtarz, trybuna podczas imprez patriotycznych, scena podczas imprez rozrywkowych. Zadaszenie i tył konstrukcji będzie można zmieniać, projektanci przewidzieli wykonanie jej z materiału żeglarskiego lub innej, mocnej, impregnowanej tkaniny.

 

Po drugiej stronie placu ma być wybrukowane miejsce, o wymiarach 18 x 10 metrów, na którym może stanąć scena przeznaczona do dużych imprez rozrywkowych.

 

Na ukończeniu są prace remontowe na samym Kopcu: ścieżki zostały wzmocnione, wyłożono kostką granitową platformę widokową na szczycie, zamontowano nowy stalowy maszt. Pod koniec prac zostanie tu ustawiona luneta.

 

Trwają prace związane z montażem oświetlenia terenu. Wzdłuż drogi dojazdowej i wokół samego placu staną latarnie, Kopiec zostanie podświetlony czterema reflektorami. Plac przed Kopcem będzie przecinać linia z punktów świetlnych zamontowanych w nawierzchni, ukazująca kierunek Bazylika Kalwaria.

W terenie zalesionym obok Kopca gotowe są ścieżki spacerowe z kostki betonowej. Wzdłuż nich wyznaczonych zostanie siedem przystanków z tablicami informacyjnymi i propozycjami ćwiczeń. Na ostatnim etapie prac w tym rejonie zostaną zamontowane urządzenia siłowni, placu zabaw, stoliki szachowe z siedziskami i miejscem do grillowania. Zaaranżowana zostanie też „wioska harcerska”, czyli miejsce wykonane z ażurowej siatki PCV, obsianej trawą, na której będzie można rozbić namioty. Będzie tu także ścieżka zdrowia prowadząca pod Kopiec, zielony labirynt z 1300 krzewów tui dla dzieci, trasa do nordic walkingu.

 

W rejonie Kopca zostanie wytyczona trasa ścieżki rowerowej.

 

Korony drzew rosnących wokół Kopca zostaną uformowane, by polepszyć jego widoczność z dalszych odległości.

 

W trakcie prac remontowany teren jest placem budowy, nie jest więc dostępne ani dojście w okolice Kopca, ani wejście na jego szczyt. Prosimy o zaprzestanie odwiedzania go ze względu na niebezpieczeństwo przebywania w rejonie wykopów i składowanych materiałów. Teren będzie dostępny od września.

 

Koszt inwestycji to 2,5 mln zł, z czego 85 proc. to dofinansowanie unijne w ramach projektu „Zagospodarowanie terenu i rozwój infrastruktury okołoturystycznej wokół Piekarskiego Kopca Wyzwolenia w celu podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2013 roku.

 

Więcej zdjęć z placu budowy znajdziecie TUTAJ.