Przegląd Orkiestr Dętych już za nami
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

Repertuaru siedmiu orkiestr mogliśmy wysłuchać w sobotę pod Kopcem Wyzwolenia. Przegląd Orkiestr Dętych, co już zapowiedziały władze miasta, będzie odbywać się cyklicznie.

 

Z jednej strony ich muzyka wydaje się być zapomniana, z drugiej orkiestry dęte są tak mocno wpisane w kulturę Śląska, że trudno sobie wyobrazić, aby nagle miały zamilknąć. I tego nie robią. Co więcej, jak udowodniły podczas I Przeglądu Orkiestr Dętych, mają się naprawdę dobrze, a ich repertuar po prostu zachwyca. Dziś czerpią pełnymi garściami z repertuaru muzyki współczesnej czy filmowej, co można było usłyszeć na żywo pod Kopcem Wyzwolenia.

Klasyczna muzyka, ścieżka dźwiękowa z „Gwiezdnych Wojen”, „Indiany Jonesa”, „Rocky’ego” czy nawet „Króla Lwa” – takie utwory rozbrzmiewały w sobotę w Piekarach. Wiele standardów mogliśmy usłyszeć w wykonaniu takich orkiestr jak: Orkiestra Dęta Kopalni „Bolesław Śmiały”, Śląski Oktet Blaszany, Górnicza Orkiestra Dęta „Makoszowy”, Orkiestra Wojskowa z Bytomia (którą usłyszymy w czasie sierpniowych wojewódzkich obchodów Święta Wojska Polskiego), Górnicza Orkiestra Dęta „Piekary-Julian”, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Miechowickie Stowarzyszenie Muzyczno-Kulturalno-Górnicze Orkiestra Dęta „Bytom”.

Orkiestry w Piekarach Śląskich usłyszymy jeszcze nie raz. Choć Przegląd Orkiestr Dętych był organizowany po raz pierwszy, to już wiadomo, że impreza zagości pod Kopcem w przyszłym roku.