Święto Kopca Wyzwolenia już za nami!
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

120004_MG_1138

Kopiec Wyzwolenia – unikatowa w skali województwa budowla – została w miniony weekend oddana do użytku po kilkumiesięcznej modernizacji. Podczas weekendu otwarcia mogliśmy poznać wszystkie funkcjonalności jego otoczenia. Były zawody sportowe, występy młodych talentów, blok historyczny, zabawy dla dzieci oraz gwiazdy estrady – Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, Kabaret Młodych Panów i Ania Wyszkoni.

Sobota była dniem sportowym – pod Kopcem rozegrano zawody rowerowe w ramach II Tour de Piekary oraz zakończono Piekarskie Grand Prix „Biegaj z nami”. Wyścig Rowerowy II Tour de Piekary zgromadził rekordową liczbę uczestników – w rywalizacji wystartowało 128 zawodników. Najstarsi uczestnicy pokonywali pętlę po mieście, najmłodsi pokonywali tor przeszkód na placu pod Kopcem. W sobotę podsumowano także rywalizację biegową i nagrodzono najlepszych uczestników całorocznej rywalizacji. To był prawdziwy maraton wyróżnień – zgodnie z regulaminem nagrodzono najlepszych uczestników XIII kategorii wiekowych i dodatkowo grupę przedszkolaków.

Rywalizacji sportowej towarzyszyła strefa „Zdrowe serce Piekar” – pod okiem instruktorów, skorzystać można było z nowych atrakcji, które pojawiły się dzięki modernizacji terenu wokół Kopca – ścieżki do nordic walkingu, plenerowej siłowni, porad udzielał również fizjoterapeuta. Po raz czwarty w Piekarach a pierwszy pod Kopcem zorganizowano akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego. Podczas dwóch dni imprezy do stoiska zorganizowanego przez Fundację DKMS Polska, Urząd Miasta oraz NZOZ MEDICARE zgłosiło się prawie170 osób do rejestracji.

Tego dnia także harcerze z piekarskiego Hufca zorganizowali grę terenową z metą pod Kopcem. Drużyny otrzymały mapy oraz instrukcje i wyruszyły w poszukiwaniu punktów kontrolnych w których należało wykonać określone zadanie. Pytania dotyczyły historii  Piekar Śląskich i wiedzy o mieście, ale wymagały także wiedzy z innych dziedzin: matematyki, fizyki, chemii, geografii i wiedzy ogólnej.

Wieczorem na dużej scenie pod Kopcem wystąpili artyści pochodzący z Piekar lub związani z naszym miastem. Swoje występy dali zespoły Poyutsze i Full Light, radzionkowski Ash-n-becher, oraz laureat piekarskiego przeglądu zespołów muzycznych 11-osobowy Funk Da System.

Drugi dzień rozpoczął się od uroczystości oficjalnych z udziałem Przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzeja Gościniaka, Prezydenta Stanisława Korfantego, posłów, senatorów, radnych, delegaci organizacji i stowarzyszeń. Oficjalnemu otwarciu towarzyszyła Kompania honorowa Piątego Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz Orkiestra Wojskowa z Bytomia. Momentem kulminacyjnym było symboliczne przecięcie wstęgi symbolizujące ponowne otwarcie Kopca Wyzwolenia.

Po uroczystościach oficjalnych na dużej scenie wystąpił Zespół „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”, w którym artyści zaprezentowali charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski tańce i pieśni.

Bezpośrednio po występie artystów ze „Śląska” w ramach spotkania z historią widzowie zgromadzeni przy Kopcu mogli zobaczyć rekonstrukcję walki powstańczej w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej przy stowarzyszeniu Powstania Śląskie 90, której towarzyszyła  wystawa.

Popołudnie należało zaś do dzieci – była wioska indiańska, interaktywny program dla dzieci pt. „Piraci z Karaibów”  oraz animacje na powstałym placu zabaw.

Wieczorny program na dużej scenie poprowadził Krzysztof Respondek, który nie tylko zapowiadał kolejnych artystów ale bawił publiczność żartami, śpiewał piosenki ze swojego repertuaru. O 18.00 na dużej scenie rozpoczął występ Teatr Muzyczny „IWIA” z Gliwic z programem „Musicalowe brzmienia”, po nim utytułowanie mażoretki z piekarskiego UKS Azaria a następnie Tomasz Kabis- finalista programu Mam talent, który zaczarował publikę pokazem iluzji. Gwoździem programu był występ Kabaretu Młodych Panów – czwórka komików porwała swoim występu publiczność wywołując salwy śmiechu i wciągając do wspólnej zabawy. Na zakończenie imprezy wystąpiła długo oczekiwana Anna Wyszkoni – publiczność została za to nagrodzona z nawiązką znakomitym występem artystki. Ponad półtoragodzinny występ wokalistki przerywany był gromkimi brawami oraz wspólnym śpiewam publiczności i piosenkarki.
Mocnym akcentem na finał dwudniowego maratonu wydarzeń był pokaz sztucznych którego atrakcją był ogromny płonący napis „Kopiec Wyzwolenia”. Na zakończenie włączona została iluminacja Kopca – podświetlony Kopiec Wyzwolenia będzie odtąd kolejną atrakcją i widoczną z daleka wizytówką naszego miasta.