Warto żyć bez narkotyków
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

„Żyj kolorowo, żyj zdrowo, żyj na sportowo – bez dopalaczy i narkotyków” to hasło kampanii społecznej realizowanej w Piekarach Śląskich, której finałową odsłoną był niedzielny festyn rodzinny pod Kopcem Wyzwolenia. 

 

Problem z narkotykami, a  w ostatnich miesiącach z dopalaczami, jest ogromny. Nie ma wręcz miesiąca, by media nie donosiły o zatruciach dopalaczami w naszym województwie. Co gorsza, problem dotyczy również naszego miasta. – Nie można ot tak powiedzieć, że z racji tego, że Piekary są małą miejscowością, to problem u nas nie występuje. Niestety, dość często mamy do czynienia w codziennej pracy z osobami pod wpływem narkotyków czy dopalaczy – mówi Aleksandra Zydyk z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śląskich, która jest współorganizatorem kampanii.

Piekarska komenda organizowała kampanię wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Uzależnionym, Wykluczonym Społecznie i Ich Rodzinom „Nadzieja” w Piekarach Śląskich przy wsparciu władz naszego miasta. Głównym założeniem było pokazanie piekarzanom, że nie trzeba brać narkotyków ani innych używek, aby uatrakcyjnić sobie codzienność. Stąd też od początku tegorocznych wakacji niemal w każdą sobotę były organizowane w poszczególnych dzielnicach spotkania z zumbą. Zajęcia prowadził Senegalczyk Paco Mbengue. Zumba była też jednym z wielu punktów odbywającego się pod Kopcem rodzinnego festynu.

Impreza posłużyła do tego, aby pokazać mieszkańcom naszego miasta ciekawe sposoby na spędzanie wolnego czasu. Stąd też mogliśmy wziąć udział w pokazach karate, pool dance, capoeiry, jak również wziąć udział w zajęciach judo czy samoobrony prowadzonej przez uczniów klasy policyjnej. Dzieci mogły też nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, spróbować swoich sił w zajęciach z hip-hopu, a nawet przekonać się, jak wygląda świat oczami nietrzeźwej osoby, bądź będącej pod wpływem narkotyków – to dzięki alkogoglom i narkogoglom.

Choć festyn rodzinny był zakończeniem kampanii „Żyj kolorowo, żyj zdrowo, żyj na sportowo – bez dopalaczy i narkotyków” to nie oznacza, że walka z uzależnieniami jest zakończona. Piekarska policja zapewnia, że nadal będzie prowadzić działania profilaktyczne w tym kierunku. – Profilaktyka jest najważniejsza. Jak pokazują rozmowy z najmłodszymi w szkołach, dzieciaki nie zdają sobie sprawy do jak poważnych konsekwencji mogą prowadzić uzależnienia. Myślą, że po jednym zażyciu nie można się uzależnić, a to przecież nieprawda – podkreśla Zydyk. I dodaje, że wakacyjna kampania cieszyła się sporym powodzeniem i pozytywnym odbiorem zwłaszcza wśród młodzieży. – Dlatego też kampanię uważamy za zakończoną sukcesem – podsumowuje.