Wojenne kino plenerowe za nami!
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

11 sierpnia, w ramach Obchodów Święta Wojska Polskiego, odbyło się Plenerowe Kino Wojenne w Piekarach Śląskich. Na wielkim ekranie zobaczyliśmy dwa filmy – “Dunkierkę” oraz “Dwunastu Odważnych”.

Była to ogromna gratka dla fanów kina plenerowego i filmów wojennych! 11 sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia zorganizowane zostało Wojenne Kino Plenerowe, które było doskonałym wprowadzeniem w Obchody Święta Wojska Polskiego. Najliczniejszą grupę widzów stanowili wojenni kinomaniacy, a rozstawione miejsca siedzące przed ekranem zapełniły się jeszcze przed rozpoczęciem seansu.

W sobotni wieczór, jako pierwszy o godz. 21:00 został wyświetlony film “Dunkierka” w reżyserii Christophera Nolana, nagrodzony 3 Oskarami.  Film opowiada o Operacji Dynamo, która została przeprowadzona w dniach od 26 maja do 4 czerwca 1940 roku. Była to ewakuacja Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego, wojsk francuskich i belgijskich z Dunkierki do Wielkiej Brytanii, dzięki której uratowano wielu żołnierzy. Przedstawia on historię z trzech przeplatających się perspektyw – lądu, morza i powietrza. Każda z nich prezentuje wydarzenia rozgrywające się w innych ramach czasowych, pierwsza przedstawia trwającą tydzień historię uciekającej przed niemieckimi wojskami piechoty; druga ukazuje wydarzenia rozgrywające się w ciągu jednego dnia na cywilnym statku, który wyruszył na pomoc żołnierzom; a ostatnia, opowiada  historię pilotów myśliwców Spitfire, którzy ubezpieczają uciekających z Dunkierki żołnierzy.

Tuż po nim, o godz. 22:45 odbyła się projekcja kinowego hitu “Dwunastu Odważnych” z Chrisem Hemsworthem w roli głównej. Film ten to adaptacja książki “Horse Soliders”. Opowiada o jednym z oddziałów Task Force Dagger, pierwszej grupy bojowej, która wkroczyła do Afganistanu, niecały miesiąc po atakach z 11 września 2001 roku. Ich celem było połączenie sił z lokalnym generałem Sojuszu Północnego, Abdurraszidem Dostumem i zdobycie miasta Mazar-i-Sharif kontrolowanego przez Talibów.