Zabytkowe pojazdy zaparkowały pod Kopcem Wyzwolenia
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

Zabytkowe mercedesy, volkswageny, ale także pięknie utrzymane trabanty i fiaty 126 p – to m.in. takie cacka można było zobaczyć w sobotę na głównych ulicach Piekar Śląskich podczas XIV Parady Pojazdów Zabytkowych.

Imprezę rozpoczął przyjazd motocykli ze Świerklańca pod Kopiec Wyzwolenia. Maszyny ustawione następnie na płycie Kopca zrobiły ogromne wrażenie na mieszkańcach.

Od samego rana można było wspomóc potrzebujących po ciężkich wypadkach drogowych i honorowo oddać krew w ramach ogólnopolskiej akcji „Moto serce”. Pod Kopcem zaparkował ambulans do pobierania krwi RCKiK w Katowicach. Nad akcją w Piekarach czuwał Klub Honorowych Dawców Krwi KWK „Julian”. W sumie zgłosiły się 44 osoby, z których krew mogło oddać 34. Zebrano 15 litrów 300 ml krwi.

Głównym punktem programu imprezy był przejazd ulicami miasta parady pojazdów zabytkowych. Mogliśmy podziwiać kilkadziesiąt samochodów, wśród których były trabanty, fiaty 126 p, volkswageny, syrenki czy mercedesy. Najciekawszym pojazdem wybrana została stylowa syrena sport. Nagrodę Prezydenta Miasta właścicielowi wręczył Krzysztof Turzański – wiceprezydent Piekar Śląskich.

– Bardzo cieszę się ze zdobycia nagrody. To już kolejna do kolekcji. Jeżdżę różnymi samochodami, kilka rajdów w roku zaliczam – mówił zwycięzca Mariusz Langer z Bytomia. – Syrena sport to samochód, którego premiera miała miejsce 1 maja 1960 roku. Był produkowany na podstawie odwzorowania z ferrari. Replika, którą posiadam, powstała w latach 2010-2012. Takie samochody mają duszę – dodał z uśmiechem.

Ogromną publikę zgromadził pokaz jazdy na bicyklach i welocypedach przygotowany przez Wytwórnię Bicykli i Welocypedów. Na przejażdżkę bicyklem skusił się wiceprezydent Krzysztof Turzański. – Jak się na to cudo wchodzi? Trochę jak po drabinie. A jak już znajdziecie się na górze? Cały czas miałem w sobie niepokój, bo wydawało mi się, że upadek z tej wysokości do przyjemnych należeć nie będzie. Na takim rowerze nawet spokojna jazda przy Kopcu staje się sportem ekstremalnym – stwierdził.

Przez cały dzień pod Kopcem było także wiele atrakcji także dla najmłodszych. Popołudniu i wieczorem zagrały zespoły rockowe: Łagiewniki Blues, Contra Punkt, Okruszek nie ma szans i Dekolt.