Zachęcamy do udziału w obchodach Święta Wojska Polskiego
+ 100% -

AktualnościKomentarze są wyłączone

Już 23 i 24 sierpnia obchodzić będziemy Święto Wojska Polskiego. Podczas uroczystości mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć między innymi specjalistyczny sprzęt wojskowy znajdujący się na wyposażeniu naszej armii.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. W Piekarach Śląskich oficjalne uroczystości odbędą się 24 sierpnia pod Kopcem Wyzwolenia. Dzień wcześniej, 23 sierpnia od godziny 18.00 w Kinie Zacisze nieodpłatnie wyświetlone zostaną filmy o tematyce wojennej – „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” i „Kamerdyner”.

Główne obchody odbędą się w sobotę, 24 sierpnia. W tym dniu, o godz. 10.30 pod Kopcem Wyzwolenia odbędzie się uroczysta msza święta polowa z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz piekarskiego chóru “Święta Barbara”. Tegoroczne obchody połączone będą z 100. rocznicą I Powstania Śląskiego. Rozpoczęcie uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej i orkiestry nastąpi o godzinie 11.45. Po oficjalnym przywitaniu gości i zaplanowanych przemówieniach, odczytany zostanie Apel Pamięci, żołnierze oddadzą salwę honorową i złożone zostaną kwiaty. Nie zabraknie także widowiskowej, wojskowej defilady. O godzinie 13.30 rozpocznie się Piknik militarny. Mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wyposażeniem militarnym polskiej armii. Swoje pojazdy oraz sprzęt wojskowy zaprezentują:

  • 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu,
  • 6. Batalion Powietrznodesantowy im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego w Gliwicach,
  • Jednostka Wojskowa AGAT im. gen. dyw. Stefana Roweckiego “GROTA” w Gliwicach,
  • 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej w Katowicach,
  • 3. Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie,
  • Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy S.A. w Gliwicach,
  • Rosomak S.A. Siemianowice Ślaskie,
  • 5. Pułk Chemiczny w Tarnowskich Górach.

Teren wokół Kopca Wyzwolenia stanie się prawdziwym poligonem wojskowym, który z pewnością przyciągnie wielu miłośników militariów. W programie pikniku znalazły się także pokazy grup rekonstrukcyjnych z użyciem środków pirotechnicznych, sprzętu i pojazdów wojskowych.

Dodatkowo, na terenie Kopca będzie można przejechać się pojazdami wojskowymi, wziąć udział w konkursach lub skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Rozstawione zostaną również punkty gastronomiczne, a każdy uczestnik obchodów będzie mógł za darmo posilić się tradycyjną wojskową grochówką.

Organizatorami obchodów są: Miasto Piekary Ślaskie, 34. Śląski Dywizjon Rakietowej Obrony Powietrznej z Bytomia, “Pro Fortalicium” – Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji i Kino Zacisze.

PARKING

Parkowanie skośne możliwe będzie na lewej części jezdni ul. Papieża Jana Pawła II (patrząc w kierunku DW 911) oraz na dolnym “polnym” parkingu pod kopcem Wyzwolenia.

DARMOWE AUTOBUSY

Dla mieszkańców przygotowano dwa bezpłatne autobusy, które odjadą o godzinie 9.30 z ulicy Przyjaźni (Dąbrówka Wielka) oraz ulicy Tarnogórskiej (Kozłowa Góra) w kierunku “Na Kopiec Wyzwolenia”.